لباس اقوام ایرانی

لباس اقوام مختلف در ایران بر اساس شرایط جغرافیایی ،آداب و رسوم و ساختار اجتماعی ،اقتصادی و فرهنگی هر قوم شکل گرفته و هر کدوم در جای خودشون طرح های بسیار زیبایی هستند.که درطراحی لباس ایرانی میشه با به روز کردن همین آثار طرح های بسیار زیبایی به وجود آورد.

وقتی به طرح ها ی (زنان سرزمین من) دقت میکنم متوجه می شم در لباس های طراحی شده نمادی از  لباس ایرانی دیده نمی شه.و این لباس های ملی معلوم نیست مال کدوم ملت هست.این لباسها با وجود نازیبا بودنشون بسیار گران هم هستند که از هیچ جهتی به درد نمی خورند.

البته من با کلمه لباس ملی مخالفم چون لباس ایرانی یک دست لباس نیست مانند کیمونو ژاپن یا ساری هندیها که بتوان آن را به عنوان یک دست  لباس ملی به دنیا معرفی کرد.لباس ایرانیان همانطور که در پایین میبینید در هر منطقه با هم فرق دارد و در طراحی لباس های ملی باید از همه انها استفاده بشه.

البته سطح فرهنگ جامعه برای استفاده از اینگونه پوشش ها هم خیلی مهمه و به نظر من اکثر مردم جامعه ما از این ضرب المثل اشتباه پیروی میکنند که (گر نخواهی شوی رسوا همرنگ جماعت شو ) و برای همینه که تو خیابان، تو دانشگاه، تو مهمونی همه یه جور لباس می پوشن . بعضی وقتها فکر می کنم ما ایرانی ها به غیر از مشکی از بقیه رنگ ها میترسیم .

ای کاش قدر رنگ ها رو بیشتر بدونیم تا بتونیم بهتر زندگی کنیم.

 

                                  منتظر نظر های شما هستم

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در ۸۶/۰۳/۰۲  |
 
 
بالا